Lisedeki Hedeflerim

TÜBİTAK Lise Proje Yarışmasında Türkiye Birincisi Olmak ve Yılın Genç Araştırmacısı Ödülünü Almak: 
Ortaokulda edindiğim deneyimi de katarak her yıl TÜBİTAK proje yarışmalarına hazırlanmak istiyorum. Ortaokul kategorisinde “Yılın Genç Araştırmacısı” ödülü verilmiyordu, lise kategorisinde veriliyor. Lisede hedefim o ödülü de almak.

WWDC Apple Developer’a Katılmak:
Turkishkit ekibinin her eğitimini ve etkinliğini takip ettim ve katıldım. Emirhan Abi, Sergen Abi, Berkin Abi resmen bu alanda idollerim. Liseye başladığın gün haber ver demişlerdi. Hedef WWDC 2023 Kaliforniya … 

Teknofest Yarışmasına Katılmak: 
Teknofest yarışmasında ödül almak gibi bir hedefim yok. Yine finalist olayım ve oraya katılayım yeter. Çünkü ödül almak için nasıl bir proje yapmam gerekiyor, bilmiyorum. Benim gidemediğim 2020 yarışmasında Scratch ile yapılan ders videoları projesi ödül almıştı. Ben ödül almasam da finalist olarak o ortamı yaşamak istiyorum.

Patent Sürecimin Olumlu Sonuçlanması: 
Patent başvuru sürecinin yıllarca sürebildiğini öğrendim. Şimdiki patent sürecimi takip edip, lisedeyken yeni patent başvuruları yapmayı hedefliyorum.

TÜBİTAK Bilim Olimpiyatlarına Hazırlanmak: 
Lisede projelerin yanı sıra bilim olimpiyatlarına da hazırlanmayı hedefliyorum.

FRC Turnuvalarına Katılmak: 
Ortaokulda okulumda FLL takımı yoktu, ilk başlarda dışarıda kurulan takımlara katıldım. Ama özellikle daha önce hiç tanımadığım takım arkadaşlarımla haftada 3-4 saat görüşerek gerçek takım olmak çok da olmuyor. O nedenle FRC takımının okul takımı olması bence çok önemli. Gideceğim lisede FRC takımı varsa katılmak ve takımıma katkı sağlamak istiyorum. Yoksa da FRC takımı kurmak istiyorum. Ama FRC turnuvalarına kesin katılmayı hedefliyorum.

FIRST gönüllüsü olmak: 
FLL, WRO turnuvalarında takım üyesi olmasam da gönüllü olmayı çok seviyorum. Lisede de gönüllü olmaya devam etmek istiyorum. Ayrıca kız kardeşime FLL Jr takımında danışmanlık yapma sözü verdim. 

Bateriye devam etmek ve sertifikalarımı tamamlamak: 
Bateri çalmak benim için rahatladığım bir hobi oldu. İki defa bireysel konser verdim ama onlar için de evdeki baterimi okula taşıdık. Lisede bir grupta bateri çalmayı çok isterim aslında. Bir de öğretmenim  London College of Music sertifikasını almamı önermişti. Geçen yıl Grade 4’ü geçebileceğimi söylemişti. Ama açıkça sertifikanın çok da işime yaramayacağını düşünerek girmemiştim. Lisede Grade 8’e kadar tamamlayıp sertifikamı almak istiyorum. 

Spor yapmak: 
Lisede basketbolda ilerleyebileceğimi düşünmüyorum. Bu alanda benden çok daha fazla emek veren ve yetenekli arkadaşlarım var. Ancak LGS ve pandemi sürecinde spora çok ara verdim ve sağlığım için devam etmem gerekiyor. Ayrıca pandemiden önce okulumun su topu kulübündeydim, hocam takıma gireceğimi söylemişti. Sonra pandemi oldu ve havuzlar kapandı. Su topu çok içimde kaldı, çok seviyorum su topu oynamayı. Ayrıca bisiklete binmeyi, doğada yürüyüş yapmayı da çok seviyorum. Bunları da lisedeyken hayatıma eklemek istiyorum.

Koleksiyonerlikle ilgili projeler gerçekleştirmek: 
“Ben bir koleksiyonerim.” Şerif Antepli’nin dediği gibi bu cümle çok kıymetli benim için. 4 yaşımdan beri biriktirdiğim Lego setlerimi ve Cars die-cast arabalarımı ortaokuldan beri koleksiyoner düzeyinde sınıflandırıyorum. Şu an 892 arabam, Brickset kayıtlarına göre 1627 Lego setim oldu. İlkokul ve ortaokuldayken ailem paylaşmamı istemedi, arkadaşlarım arasında hava atıyor gibi olmayayım diye. Ama hava atmak değil de bu koleksiyonumla artık projeler geliştirmek istiyorum, koleksiyonerliğin çocuklar arasında yaygınlaştırılmasını amaçlıyorum. Başka herhangi bir koleksiyon olabilir ama koleksiyon yapmanın kazanımlarının önemini biliyorum. Bu amaçla www.hellocollector.orgwww.carscollection.orgwww.minifigurecollection.orgwww.brickcollection.orgwww.techniccollection.org domainlerini aldım ve internet sitelerimi hazırlıyorum. Bu yaz tatilimde bu projelerimi hayata geçireceğim.

Recognized Lego Fan Media (RFLM): 
Lego tasarımlarının sosyal medyada paylaşımlarının etkisini gördüm. Pandemi dönemindeki el yıkama videom 15.000 izlenmeye ulaşmış, yurtdışında paylaşılmıştı. Ancak ortaokuldayken ailem sosyal medyayı aktif olarak kullanmamı istemediği için tasarımlarımı paylaşmaya devam etmemiştim, hesabımı durdurmuştum. Lisede ise tasarımlarımı daha aktif paylaşmak ve Lego’nun Türkiye’deki elçisi olmak istiyorum, bunun için de sosyal medyada düzenli paylaşım yapmam gerekiyor. Elimde zaten hazır bir şekilde çok sayıda fotoğraf ve bilgi var. RFLM’de yazar olmayı çok istiyorum.  

Müze Kurmak: Ailemle birlikte 400 metrekare mekan olanaklarını araştırıyoruz ve görüşmeler yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerinin olduğu bir müze kurmak istiyoruz. Prag’daki Lego müzesini geçti şu an benim koleksiyonum. Onlar da Türkiye’de müze kurarsak destek olacaklarını söyledi.

Fabrika ve Teknik Müze Ziyaretleri Yapmak: Berlin Teknik Müzesi, Chicago, North Carolina Bilim Müzeleri, İstanbul ve Ankara’da Koç Müzesini gezdim. Münih’te BMW fabrikasını, Berlin’de Volkswagen fabrikasını gezdim. Lisede imkanımız olursa teknik müze ve araba fabrika turlarına devam etmek istiyorum.

GençBizz Lise Girişimcilik Programına Katılmak: 
Lego ile ilgili tüm konulara hakimim. Bu nedenle Lego’nun da kullanıldığı girişimcilik fikirleri var aklımda. Bu programlara katılmayı çok istiyorum.

İkinci Yabancı Dil Öğrenmek: 
Benim ortaokulda çok sevdiğim Almanca hocam vardı. Onu çok sevmeme rağmen Almanca’yı çok sevemedim. Almanya’da akrabalarım var, üniversiteyi orada okuyabilirim, mühendislik alanında zaten çok iyi üniversiteler var. Almanca B2 sertifikası alsam süper olur aslında, hedefim olsun ama umarım başarabilirim.

Lise Yaz Kamplarına Katılmak: 
Yaz kamplarına katılarak yeni arkadaşlar edinmek ve özellikle bilim alanında farklı bilgiler edinmek istiyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish