TÜBİTAK 2204-B15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması – Nesnelerin İnterneti Tabanlı Akıllı Musluk Sistemi (Eylül 2021 – …)

2 Eylül 2021’de teknolojik tasarım alanındaki ulusal jürilere sunumumu gerçekleştirdim. Sonrasında Türkiye birincisi olduğumu ve final sergisi ile ödül töreninin Trabzon’da olduğunu öğrendim. Eylül ayında posterimi hazırlamak için uğraştım, hem de çok uğraştım. Posterimi yazılarla hazırlasaydım, kendimi biliyorum, sunum anında okumaya çalışırdım. Ben de posterimi tamamen resimlerle hazırladım ve resimler üzerinden anlattım. Hem böyle daha ilgi çekici oldu.

Şu ilk fotoğraftaki masanın önünde duran Lego mosaic TÜBİTAK logosunu tasarladım ve Prof. Dr. Hasan Mandal’a hediye ettim.

Ekim ayında Trabzon’daki ödül törenine gidene kadar da projemi nasıl oraya götüreceğim diye uğraştım. Çünkü çok büyüktü ve İzmir – Trabzon arası çok uzaktı. Neyse o işler de bitince ekim ayında 5 gün Trabzon’daydım. Hayatımda unutamayacağım bir deneyim yaşadım.

Sonrasında bitti mi? Tabii ki hayır. Asıl hedefim patent almak idi. Yaz tatilimde yani daha Türkiye birincisi olmadan patent almak için neler gerekli araştırmıştım. Tarifname ve istem nasıl yazılır diye uzmanlarla görüşüyordum. Fakat açıkçası tek başıma yazamadım.

Ailem Türkiye birincisi olursam patent firmaları ile çalışmam için destekleme sözü verdi. Sonra ekim ayında İzmir’e döner dönmez patent firmalarını araştırmaya başladık. Açıkçası ailem patent başvurusunda en uygun fiyatlı hangi firma destek olur diye araştırmaya başladı. En uygun fiyat bile 4000 TL idi anca. Sonra kurlar arttı. Ve patent firmalarının danışmanlık ücreti de arttı. Ben artık umudumu kesiyordum ki olabilecek en güzel şey oldu. Sabancı Üniversitesi’nden patent uzmanı Nilüfer Abla ile tanıştım. Bana bireysel online randevu verdi. Ona sunumumu yaptım. Ve dedi ki ben de sana destek olurum, patent alabileceğini düşünüyorum ama iyi bir patent firması ile çalışmak da çok önemli. Patent başvuruları için 20.000 TL fiyatlar da olabilir. Ama bazen Türkiye’nin en ünlü patent firmaları inandıkları projeleri ve çocukları destekleyebilirler. Bence en ucuz patent firması diye araştıracağımıza onlarla iletişim kurarak şansını dene dedi. Hiç böyle düşünmemiştim. Sonra Türkiye’nin en büyük 3 patent firmasına mail gönderdim, iletişime geçtim. Hayal bile edemeyeceğim bir şey oldu, olumlu destek dönüşleri dışında sponsorluk da buldum!!!! Yani proje sürecim devam ediyor 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish