Yöntem

Projemde şu şekilde bir yöntem izledim:
•Elektronik donanım parçalarının belirlenmesi,
•Fritzing ile Arduino devre şemasının oluşturulması, 
•Lehimleme ve devre bağlantılarının yapılması,
•Arduino IDE ile musluk devresinin yazılımı,
•Scratch kod blokları ile farklı sınıf düzeyleri için ders videolarının oluşturulması, 
•Donanım parçalarının konabileceği prototip tasarımı, 
•Ders videolarının Nextion Editor ile ekrana yüklenmesi,
•Nesnelerin interneti (IoT) ile ThingSpeak platformunda verilerin toplanması

Devremin yönetilmesi için Arduino UNO, su ve sabunun akması için 2 adet su motoru, su motorlarının Arduino’ya bağlanması için motor sürücü, öğrencilere tanımlanan kartlar için RFID kart veya anahtarlık, RFID kartları sisteme okutmak için RFID kart okuyucu, öğrencilerin sınıf düzeyinde video oynatmak için Nextion ekran, musluğu kart okutmadan da açmak için button, sistemi açıp kapamak için anahtar, donanım parçalarını birbirine bağlamak için kablolar, öğrencilerin el yıkama verilerini aktarmak için ESP8266 Wi-Fi nesnelerin interneti modülü kullandım.

Fritzing uygulaması ile Arduino devre şemamı oluşturdum. GND, 3.3 volt ve 5 volt çoğaltma yaptım. Devre şemamı oluştururken ilk zamanlarda TX (Transmit x: iletmek) ve RX (Receive x: almak) pinlerini çapraz bağlamayarak hata yaptım. Bu pinlerden biri veri alırken, diğeri veri verme işlevini yapmaktadır. Bu bakımdan bağlantıları da çapraz olmak zorundadır. ESP8266 Wifi modülü veya Nextion ekran Arduino’ya bağlanırken, TX pini Arduino’daki TX pinine, RX pini Arduino’daki RX pinine bağlanırsa yanlış olmakta ve devre çalışmamaktadır. Ben bu şekilde birkaç defa devremi yaktım :))

Devre parçalarımı lehimledim ve bağlantılarını yaptım. 

Arduino IDE ile yazılımımı yaptım.

Sınıf düzeylerine göre videoları Scratch kod blokları ile hazırladım. Bu videolarla öğrencilerin el yıkarken okul ortamında öğrenmeye devam etmesini de amaçladım.

Nextion editor ile bilgisayarda hazırladığım ders videolarını ekrana yükledim.

Musluk ve panel tasarımlarımın yapım kılavuzlarını oluşturdum. Toplam 574 sayfa oldu.

ESP8266 Nesnelerin internet modülü ile öğrencilerin el yıkama sayılarını öğretmenlerine aktardım. Bu kapsamda Thingspeak platformundan yararlandım.

Thingspeak platformunda veriler depolanmaktadır. Bu linke sahip olan kişiler öğrencilerin el yıkama sayılarını buradan takip edebilir. Bu verilerin analizini kolaylaştırmak için makine öğrenmesi kullanılabilir. Ancak ben makine öğrenmesine henüz hakim olmadığım için excelde analiz yaptım. Buradan öğrencilerin bir haftalık el yıkama alışkanlıklarının iyileştiğini gözlemleyebiliriz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish