Lego Brick Koleksiyonum

Lego tutkum ve koleksiyon merakım birleşince bir ailenin, çocuğu için isteyebileceği en kötü şey oldu: Lego’nun belli temalarında da koleksiyon yapmaya başladım. Aslında şöyle başladım. 3 yaşından itibaren ne zaman itfaiye, araba gibi bir oyuncak istesem ailem bana Lego itfaiye seti, Lego araba seti aldı. Önce kendin itfaiye aracını yap, sonra oyna, böyle daha kıymetli olur dediler. Yani Lego benim için oyuncak değil de oyuncak yapma aracı olmuştu. Ailem için de beni televizyonsuz büyütme aracı olmuştu.

Üniversitenin ilkokuluna gittiğim için okul çıkışlarımda üniversiteye gidip annemin ikinci öğretim derslerinin bitmesini bekliyordum. Odada ödevlerimi bitirip kitap okusam bile belli bir süreden sonra canım sıkılıyordu. Sabırla beklememin tek yolu Lego yapmaktı, annemin dolabında her zaman küçük setlerden oluyordu ve beklerken onları yapıyordum. Ama tabii küçük bir seti bile 2-3 günde bitiriyordum. Sonraları ise işin boyutu değişti biraz 🙂

Ben Lego yaptıkça Lego yapma hızım arttı. Her oturuşta bir set bitirmeye başladım. Ben böyle hızlı Lego bitirdikçe ailem bile bana oğlum azıcık televizyon izleyerek mi Lego yapsan demeye başladı. Ancak o dönemlerde Lego benim için tutku olmuştu bile.

Bundan sonra her doğumgünü, yılbaşı, karne gibi özel günlerde tek istediğim hediye Lego olmuştu. Böylece Lego City, Lego Speed, Lego Creator 3 in 1 temalarının ardından Lego ideas, Lego Creator Expert setlerinde koleksiyonum oluşmaya başladı. Lego’ya başladığım günden beri yani 10 yıldır bu temalarda çıkan setlerin neredeyse tamamı bende var ve yaptım.

Lego ilk başlarda benim için oyuncak yapma aracı iken ortaokulda benim için proje yapma aracına dönüştü. Katıldığım tüm turnuvalarda Lego kullanarak bir tasarım mutlaka yaptım. Ayrıca Lego sevdiklerim için hediye yapma aracı oldu. Aileme, öğretmenlerime ve arkadaşlarıma Lego tasarımlarımla hediyeler hazırladım. Lego’nun “buildtogive” bağış kampanyalarına katıldım her yılbaşında. İzmir’deki Lego Store açılışında da mağaza vitrinine tasarım yaptım. Benim için inanılmaz bir deneyimdi.

Ancak hem Lego fiyatları arttıkça hem Lego sürekli yeni setler ürettikçe almam gittikçe zorlaşıyor. Ama tek hayalim Lego müzesi açmak İzmir’de… Mekan dışında her şey hazır. Ailem mekan için görüşmeler yapıyor. Umarım mekan sponsorluğu da bulursak sosyal sorumluluk projeleri de yapabileceğim bir müze olacak.

Şimdilik evde küçük bir sergi açtım 🙂

İlk olarak LGS sonrası www.brickcollection.org sitesini aktif edeceğim. Çok yakında…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish