Lego Minifigure Koleksiyonum

Koleksiyonu en rahat yapılabilen Lego teması: Collectable Minifigures.
2010 yılından beri üretilen 38 seride toplam 613 adet minifigure bulunuyor. Bende ise 612 tanesi mevcut.

Serie 10’dan Mr. Gold eksik sadece. Dünyada sadece 5000 tane üretilip satıldığı için Ebay’deki en düşük fiyatı şu anda 5280 Euro. 2014 yılındaki satış fiyatı ise sadece 2,49 Euro idi:) Aslında buradan Lego koleksiyonu yapmanın ne kadar iyi bir yatırım aracı olduğu anlaşılıyor. Zaten bu konuda yapılmış akademik çalışmalar da var. Altına değil Lego’ya yatırım yapın diye.

(https://www.brickeconomy.com/set/71001-19/lego-minifigure-series-10-mr-gold)

Döviz kurları düşükken bir umut 18 yaş hediyesi olarak ailem alır mı diyordum. Ama artık o ihtimal de gitti.
Bir de şöyle bir şey var, zaman ilerledikçe eski minifigürler daha değerleniyor. Yani ben 18 yaşına gelene kadar 7000 Euro’yu kesin bulur. Kesin imkansız yani.

Minifigure koleksiyonu yapmaya 2016 yılında başladım aslında. 2016 yılından itibaren 16’lı seriler çıktıkça aldık. Sonra geçmiş 5 yılı, yani 2010-2015 yılları arasındaki minifigürleri tamamlamak için çok uğraştım. Bricklink sitesinde fiyat alarmları kurdum. Tüm bayram harçlıklarım bu duvarda. Yavaş yavaş tamamladım kalan eksikleri.

https://brickset.com/sets/theme-Collectable-Minifigures
https://en.wikipedia.org/wiki/Lego_Minifigures_(theme)

Ayrıca yeni yılın minifigürleri kapalı poşetlerde satıldığı için genelde insanlar içinden ne çıkacağını bilmeden alıyor ve içinden daha önce ellerinde olan çıkınca koleksiyonu tamamlamak zorlaşıyor. Boşuna 2 defa almış oluyorlar. Ama aslında içinden çıkanı bilebiliyoruz. Onların yollarını öğrendiğim için ben hiç aynı minifigürü 2 defa almadım.

İşte 612+ adet minifigürle ilgili bilgilerin yer aldığı, çerçeve ile sergilendiğinde arka fonda kullandığım tasarımlarımın bulunduğu, küçük çocuklar için Scratch tabanlı eşleştirme oyunları gibi oyunlar hazırladığım, minifigure koleksiyonerlerin haberleştiği internet sitem ise www.minifigurecollection.org olacak. Çok yakındaaaa 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish